Devet kuharskih savjeta za početnike i iskusne kuhare

Kuhanje je umjetnost u kojoj uživaju i muškarci i žene. Kada tek počinjete učiti kuhati, kuhinja može biti svojevrsni misterij. Svi smo čuli vic: „Jedva da prokuham vodu! Kako da napravim pravi obrok?” Čak i iskusni kuhari imaju problema s takvim zadacima kao što je pravljenje umaka od nule. Ovdje imamo nekoliko savjeta za kuhanje kako biste maksimalno iskoristili svoje vrijeme u kuhinji, uz izvrsne rezultate. Ovi savjeti za kuhanje također će vam pomoći da uštedite novac na budžetu za hranu.

Opremanje vaše kuhinje: odabir pravog posuđa i najkorisnijih naprava i pribora dobra je polazna točka. Ono što koristite za kuhanje hrane čini svijet razlika u rezultatima jela. Jeftino posuđe daje loše rezultate, stoga, bez obzira na vaš proračun, kupujte najbolje što možete priuštiti i stvarajte zalihe kako vam proračun dopušta. Imajte na umu da će se lonci i tave loše kvalitete morati mnogo češće mijenjati. Uz samo jednu tavu s poklopcem i dvije posude, jednu od dvije litre, a drugu od četiri litre, možete kuhati razna jela. Osnovni pribor uključuje lopaticu, veliku šupljikavu žlicu, kutlaču za juhu, nož za kuhanje, kuharski nož i veliku vilicu za meso.

Potražite recepte za unaprijed, kao što su čili, mesne štruce i umaci za špagete, koje možete napraviti u velikim serijama i zamrznuti za kasniju upotrebu. To vam omogućuje da iskoristite prednosti prodaje mesa i provedete samo jedno popodne pripremajući šest ili više budućih obroka.

Idući ruku pod ruku s kuhanjem u velikim serijama, ovim savjetima za kuhanje dodajte učinkovitost u vremenu čišćenja: pripremajući nekoliko obroka odjednom, imate samo jednu sesiju čišćenja, štedeći na vrućoj vodi i vremenu pranja posuđa.

Savjeti za kuhanje za blagdane: možda ste gledali kako mama ili baka stavljaju puricu u pećnicu, prekrivenu folijom, a zatim svaki sat otvaraju pećnicu kako bi napržili puricu. Evo kako pripremiti puricu koja se zaista sama zalijeva. Otopite jedan štapić maslaca u staklenoj mjerici u mikrovalnoj pećnici i začinite začinskim biljem po želji. Očišćenu puricu položite na pladanj ili čistu ploču. Radeći od prsa, odvojite kožu od mesa, pazeći da se koža ne rascijepi, spuštajući se što dalje niz noge. Stavite puretinu na kraj i ulijte maslac između kože i mesa, nježno rasporedite maslac po cijelom purećem mesu. Stavite puricu na rešetku u tavi za pečenje, lagano pokrijte folijom i pustite da se kuha, prema tablici težine na pakiranju. Nije potrebno daljnje praćenje i vaša je puretina do savršenstva u zadanom vremenu. Uštedjet ćete vrijeme i energiju – nećete gubiti toplinu od tih sat vremena.

Kad su gljive u prodaji, napravite zalihe. Očistite i narežite funtu ili dvije odjednom. Raširite kriške na lim za kolačiće i stavite u zamrzivač dok se ne smrznu. Spremite ih u veliku vrećicu za zamrzavanje. Samo uzmite šaku ili bilo što što vam zatreba za umak za špagete, omlet ili prilog. Gljive se dobro zamrznu.

Svaki od ovih savjeta za kuhanje osmišljen je kako bi vam uštedio novac i vrijeme u pripremi domaćih jela. Kupnja proizvoda u rasutom stanju, kada su na rasprodaji, odličan je način posluživanja obroka u žurbi, napravljenih od kvalitetnih sastojaka. Na primjer, recimo da volite šparoge. Sezona za ovo povrće je tako kratka, pa kad ta mlada koplja budu dostupna, kupite 3-4 funte i blanširajte ih u kipućoj, posoljenoj vodi u malim količinama samo nekoliko minuta (za točna vremena za različito povrće potražite u kuharici). Zamrznite ih u vrećicama, spremni za korištenje u trenutku. Blanširanjem se čuva boja, tekstura i okus.

Oguliti voće je jednostavno kada ih blanširate. Rupičastom žlicom lagano ubacite voće u kipuću posudu s vodom. Uklonite nakon 2-3 minute. Kada se dovoljno ohladi za rukovanje, jednostavno protrljajte kore. Odmah će skliznuti, bez otpada.

Savjeti za kuhanje tvrdo kuhanih jaja? Čini se jednostavno, dok ih ne ogulite, s velikim komadima bijelog koji se odlomi od ljuske. Koristite jaja koja su blizu isteka roka valjanosti. Što su jaja svježija, teže ih je oguliti! Pustite jaja da se zagreju na sobnu temperaturu prije nego što ih stavite u lonac s mlakom vodom. Dodajte žličicu ili dvije bijelog octa i lagano kuhajte vodu do kuhanja 20-25 minuta. Jaja prelijte hladnom vodom, a zatim stavite u hladnjak prije guljenja. Jaja će se lako oguliti.

Posljednji, ali možda najbolji od naših kuharskih savjeta: pravljenje umaka. Započnite s 3-4 žlice maslaca, rastopljenog u staklenoj mjerici u mikrovalnoj pećnici. Ulijte maslac u manji lonac na laganoj vatri. Dodajte jednaku količinu brašna, žlicu po žlicu, cijelo vrijeme miksajući pjenjačom. Kada ovaj roux napravi pastu, nastavite miješati, dodajući još maslaca za rjeđu konzistenciju, kako želite. Kuhajte, na laganoj vatri najmanje deset minuta, čime ćete se riješiti ‘brašnastog’ okusa. Dodajte vruću pileću ili goveđu juhu, samo pola šalice ili tako nešto, neprestano miješajući. Kada je umak željene konzistencije, posolite po ukusu i poslužite.

Ovih devet jednostavnih savjeta za kuhanje mogu vas pokrenuti na putu do gurmanskih jela! Prenesite ih svojim prijateljima!

Ovaj unos je objavljen u Blog dana autor .